DIY - Csináld magad!

Tortilla lapok olcsón házilag

Puha, könnyen tekerhető lapok a bolti ár töredékéért.

IMG_4843_2

A család nagyon szereti ezeket az ételeket (gyros, tortilla, döner, kebab és társai), és most 7végére is ezt rendelték. A gyros pitáját már sikerült kiviteleznem itthon, és tényleg jó, szépen felpuffad, és levegős lesz a közepe, bátran ajánlom azt is kipróbálásra. A tortillának pedig most jött el az ideje. Bevallom, megint boltit terveztem venni, hogy időt spóroljak a 7végéből, de az egyik boltban nem kaptam, a másikban pedig majdnem leültem, mikor megláttam, hogy 4 db-ért akartak elkérni 800 ft-ot. Hát normálisak? A képen látható 12 db nem kis méretű tortilla lap összköltsége nagyjából 150 forintba kerül, nyilván függ a liszt minőségétől. Picit hosszadalmasabb, mint a zacskósat kibontani, de olyan nagyon sokkal azért mégse. Nem kell keleszteni, csak összegyúrjuk, kinyújtjuk és már süthetjük is. És ráadásul csaltam, mert a fenti egyedekben nincs kukoricaliszt (tudom, az eredetibe kell). Egyszerűen az az oka, hogy azt hittem van itthon, de mint kiderült, rosszul hittem. 🙂 Tehát ne csüggedjen senki, megy ez a dolog sima lisztből is ám. 😉

És ezzel Judy barátnőm kívánságát is teljesítettem (mégpedig elé gyorsan), mert pénteken arról faggatott, van e házi receptem a lapokhoz. Kissé feszengve éreztem magam, hogy ejj milyen már, hogy boltban veszem, és nincs egy kipróbált receptem, amit megoszthatnék vele. Hát most már van. 🙂

A kiindulási alapot Detti (Nassolda) receptje adta.

Hozzávalók
12 laphoz
70 dkg liszt
(ennek egy része lehet kukorica liszt, de nem baj, ha épp nincs)
3 ek olívaolaj
1,5 tk só
nagy csipet bors
kb. 3 dl langyos víz
liszt a nyújtáshoz

A lisztet a sóval és a borssal elkeverjük. Hozzáadjuk az olajat, és apránként a vizet. Épp annyi víz kell hozzá, hogy a kezünkhöz már ne ragadjon, de még jó puha legyen. Ezért lesz szükség még plusz lisztre a nyújtáskor, hogy ne ragadjon a sodrófához, vagy a munkalaphoz. Viszont így kapunk majd puha lapocskákat, amik nem fognak törni, amikor fel szeretnénk tekerni.

A tésztát elkezdhetjük egyből is sütni, én fél órára félretettem pihenni, mert még nem volt éhes a család.

12 egyenlő részre osztjuk (30 cm átmérőjű teflon serpenyőbe így pont belefért), és kis golyókat gyúrunk. A golyók súlya 95 gramm körül mozgott egyenként.

A serpenyőt szárazon felforrósítjuk.

A golyókat folyamatos lisztezéssel (alul-felül) nagyon vékonyra kinyújtjuk a serpenyő méretére (nekem 30 cm). Ügyeljünk rá, hogy tényleg vékony legyen! 😉

Egyenként a forró serpenyőben megsütjük. Akkor jó, ha foltokban már kis színt kap, ekkor megfordíthatjuk, és a másik oldalát is süssük meg. Ha nagyon púposodna, akkor kissé nyomjuk le egy fakanállal, hogy a levegő kimenjen belőle, így egyenletesen fog sülni az alja, és nem csak azon az egy ponton, ahol a púpnál érintkezik a serpenyővel. 🙂 (Oldalanként kb. 2-2 perc alatt megsül, a legnagyobb gázrózsán sütöttem, a közepesnél valamivel kisebb lángon.)

Ha kész, tegyük egy tányérra, és takarjuk le konyharuhával. Kb. 2 lap után érdemes a serpenyőből a kissé megbarnult lisztet egy papírtörlővel kitörölni, hogy ne égjen tovább!

Az így kapott lapokat kedvünk szerint megtölthetjük.

Mi házi gyros fűszerkeverékkel készült csirkével, lila hagymával, salátával, paradicsommal, fokhagymás-kefires uborkacsíkokkal és csípős-tejfölös mártással töltöttük meg (ki-ki kedve szerint).

Könnyen tekerhető, puha lapokat kapunk.

Mivel egy olvasó kérte a kalóriaértékét is, így azt is leírom sima liszttel számolva. Az adatok nem feltétlenül pontosak, mivel a nyújtáshoz használt liszt mennyiségét csak saccoltam…

100 gramm tápértéke (tehát nagyjából 1 lap)

266.75 kcal
fehérje: 6.9
szénhidrát: 49.72
zsír: 3.87