Nálunk a piacon még sose láttam Hokkaido-tököt, de a nagy bevásárlóközpontok polcain megtalálható. Kinézetre nagyon pofás, sokkal élénkebb színű, mint a közismert “kanadai tök”. Úgyhogy gyorsan haza is jött velünk egy darab. Ízre sem okozott csalódást, finom, édes a húsa, a magjai annyira szép ducik voltak, hogy vétek lett volna kidobni. Ezeket gondos letisztogatás után a sütőben megpirítottam. 10 dkg mag volt ebben a pici tökben. A pirítás még nem a tökéletes, kicsit nehezen váltak meg a magok a héjtól, de az íze így is isteni volt. Ha sikerült kikísérleteznem a maximálisan jó házi pirított tökmag miben létét, ígérem nem tartom magamban.
A sütőtökök elkészítési módja nagyon sokféle lehet. Többnyire mégis inkább sütve fogyasztjuk. Pedig rengeteg étel/ital készülhet belőle! Nálunk éppenséggel a sült verzió fogy a legkevésbé. Mert bár Férj, és jómagam még megesszük, és szeretjük, a gyerekek valamiért nem csípik. Pedig csurgattam már meg mézzel is, de így is fintorgás lett a vége. És ilyenkor jöhetnek a jól bevált anya-praktikák 🙂
Néhány példa, melyet fotóval még nem tudok igazolni, hogy elkészült, mert nem volt idő a kattintgatásra…
Sütőtök krémleves, Sütőtökös-rozsos pogácsa, Sütőtökös burgonyapüré (a színes burgonyapüréket imádják a gyerekeim), és a blogon már szereplő Sütőtökös-tonkababos muffin is ide sorolható. De a lehetőségek tárháza végtelen! Bátran próbálgassátok, nem fogtok csalódni benne! 😉
Addig pedig néhány információ úgy általában a sütőtökökről 😉 (Forrás: NLCafé)
“Az év utolsó zöldsége igazi vitaminraktár. Egy utolsó esély arra, hogy feltöltsd szervezetedet vitaminokkal a téli időszakra. És micsoda esély! A sütőtök a szuperételek egyike, mivel tápanyagtartalma rendkívül magas. Bolygónk legtápdúsabb ételeit nevezik szuperételeknek, amelyek koncentráltan tartalmazzák a szervezetünk számára nélkülözhetetlen, létfontosságú tápanyagokat. A zöldség húsa igen gazdag karotinoidokban. Sötétsárga színe is árulkodik a sok béta-karotinról, amely a szervezetünkben A-vitaminná alakul. Ezenkívül C- és E-vitamin-forrásunk, a magja pedig magnéziumot, káliumot és B-vitamint szolgáltat a szervezetünknek az egyre ridegebb őszben. A benne lévő antioxidánsok, a szelén, az A- és E-vitamin, a koenzim-Q hozzájárulnak szervezetünk gyors regenerálódásához, a szabad gyökök megkötésével pedig lassítják az öregedési folyamatokat. Magas vastartalma miatt nőknek különösen ajánlható táplálék.
Gyógyhatásai
A sütőtököt régen a népi gyógyászatban máj- és vesebetegségek esetén alkalmazták, de jótékony hatással van a szívműködési zavarokra is. Kiváló hashajtó és béltisztító, alkalmanként még égési sérülések gyógyítására is használták borogatásként. A sütőtök magas vitamintartalmának köszönhetően erősíti az immunrendszert, rákmegelőző hatású. Serkenti a bélmozgást, támogatja a máj méregtelenítő funkcióit és regenerálódását, ezenkívül allergia és bőrpanaszok ellen is javallott. A sütőtök könnyű emészthetősége miatt kiváló csecsemőknek a hozzátáplálás idején, burgonyával lazítva, illetve anyatejjel, tápszerrel hígítva, esetleg almával, körtével kombinálva.
Tökmagtitkok
A sütőtök magjáról se feledkezzünk meg, mely telítetlen zsírsavakban gazdag (ómega-3, ómega-6, ómega-9), így a testi és szellemi teljesítőképesség fokozására és a koleszterinszint csökkentésére is alkalmas ropogtatnivaló. E telítetlen zsírsavak óvják érfalainkat a meszesedéstől is, illetve a meszesebb érfalakról képesek idővel „leoldani” a már odarakódott ún. plakkokat, így az infarktus is megelőzhető a tökmag és a tökmagolaj rendszeres fogyasztásával. A magok rágcsálása külön ajánlott férfiaknak, ugyanis delta-7 fitoszterolt tartalmaz, amely csökkenti a prosztata jóindulatú megnagyobbodását (gyulladását), illetve enyhíti annak tüneteit. Antimikrobiális és vizelethajtó hatása miatt alkalmas a húgyutak fertőtlenítésére, átmosására. A tökmagban található még megannyi ásványi anyag, mint nátrium, kalcium, magnézium, szelén, vas, cink, réz és mangán, ezért a vérszegénység és a csontritkulás ellenszereként is ismert.”